Harun Konak Hatıra Ormanı

Vali İbrahim TAŞYAPAN, Bir Fidan Bir Umut Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘1. Ağaç Dikme Şenliği’ kapsamında ‘Harun Konak Hatıra Ormanı’ fidan dikme etkinliğine katıldı.

Tarih: 20.06.2016--18:13:05 Okunma: 274

     Vali İbrahim TAŞYAPAN, Bir Fidan Bir Umut Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘1. Ağaç Dikme Şenliği’ kapsamında ‘Harun Konak Hatıra Ormanı’ fidan dikme etkinliğine katıldı.
 
        Yüzüncü Yıl Üniversitesi Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde başlayan etkinliğe Vali Taşyapan’ın yanı sıra, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi ÖZGÖKÇE, Van Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat GÜN, Van TSO Başkanı Necdet TAKVA, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Bir Fidan Bir Umut Derneği Başkanı Adnan ERTÜRK ve dernek yönetimi katıldı.
 
        Vali Taşyapan etkinlikte yaptığı konuşmada, fidanları dikmek kadar korumanın da çok önemli olduğunu söyledi. Çok büyük paralar harcanarak, çok büyük yatırımlar yapıldığını fakat bu yatırımların korunamadığını dile getiren Vali Taşyapan konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
        “İlimizin ağaç fakiri olduğu söyleniyor. Ama biz bin 750 rakım yükseklikte bir iliz. Bin 900 rakımdan sonra ağaç yetişmiyor. Bu rakımın üzerinde yetişebilen ağaç türleri çok nadir. Onun için bizim 200 metrelik bir alanımız var. Bu alanda neler yapılabileceğini bilimsel çalışmalarla desteklemeliyiz. Bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarımız orman müdürlüklerimizle işbirliği yapmalıdır. Nerelere, neler yapılabilir? Öncelikle bunların çalışmasını yapmalıyız. Ağaç dikmek o kadar da sıkıntılı bir işlem değil. Çünkü ülkemizde çok sayıda fidan toprakla buluşturuluyor. Ama biz bu fidanları belli bir düzeye gelene kadar mutlaka korumalıyız. Binlerce alanı ağaçlandırıp buralarda sonuç alamamaktansa, daha küçük alanlarda, daha bakımlı ve korunur alanlarda belli koruluklar elde etmeliyiz.”
 
        Bir Fidan Bir Umut Derneği Başkanı Ertürk ise, Bir Fidan Bir Umut Derneği ‘1. Ağaç Dikme Şenliği’ ile ilgili açıklamalarda bulunarak, 11 gönüllü arkadaşın bir araya gelerek kurduğu derneklerinin öncelikli görevinin Van’ı ve bölgeyi ağaçlandırarak, çocuklara doğayı ve ağacı sevdirmek olduğunu belirtti.
 
        Oğlunun isminin hatıra ormanına verilmesinden dolayı Bir Fidan Bir Umut Derneği Başkanı Adnan ERTÜRK ve yönetimine teşekkür eden Bak Hele Bak lakaplı Yusuf KONAK da oğlu merhum Harun KONAK’ın adının bu fidanlarla birlikte yüreklerde yaşamaya devam edeceğine inandığını söyledi.
 
        Yapılan konuşmaların ardından üniversite yerleşkesindeki arazide fidan dikimi etkinliğine geçildi. Vali İbrahim TAŞYAPAN ve beraberindekiler, ‘Harun Konak Hatıra Ormanı’nın ilk fidanlarını toprakla buluşturdu.