Sokak Çocukları, Sokakta Çalışmak Zorunda Olan Çocuklar ve Dezavantajlı Çocuklar İçin Bir Olma Zamanı.

Sokaklarda yaşayan ve çalıştırılan çocukların sayıları (veya sokak çocukları) son yıllarda gözle görünür biçimde artmıştır. Bu çocuklardan bir bölümü evlerindeki olumsuz koşullardan kaçıp kurtulmak istemekte, ancak kendilerini daha da olumsuz ortamlarda b

Tarih: 24.08.2016--14:24:32 Okunma: 1165

Sayılarla’’TÜRKİYE’de Çocuk’’
Türkiye Nüfusunun % 29.4’ü Çocuk
Türkiye’de Yoksul Fertlerin % 44’ü Çocuk
Türkiye 35 OECD Ülkesi içinde Çocukların fırsat eşitliğinde 34.Sırada
1 Milyon 297 bin 6-17 Yaş grubunda okula gitmeyen Çocuk Sayısı 
6 Yaş Grubundaki her 10 Çocuktan 4’ü okul öncesi Eğitim almadan İlk okula başlıyor…
900 Bin 6-17 Yaş aralığında çocuk işçi Sayısı
12-17 yaş arasındaki 2 bin 374 çocuk hükümlü yada Tutuklu olarak Cezaevinde.
 
 
Araştırma Sonucumuz:
Sokaklarda yaşayan ve çalıştırılan çocukların sayıları (veya sokak çocukları) son yıllarda gözle görünür biçimde artmıştır. Bu çocuklardan bir bölümü evlerindeki olumsuz koşullardan kaçıp kurtulmak istemekte, ancak kendilerini daha da olumsuz ortamlarda bulmaktadır. Sokaklarda çalışan ya da çalışmak zorunda kalan birçok çocuk da aileleriyle 
birlikte yaşamayı sürdürmektedir. Çeşitli hastalıklar, kötü beslenme, fiziksel ve cinsel istismar bu konumdaki çocukların karşılaştıkları başlıca riskler arasındadır. Gene bu çocukların büyük çoğunluğu eğitim sisteminden kopmakta, kimileri ise suça yönelmektedir. Çocuklar bulundukları ortam ve yaşam standartları gereği Misyoner çalışma yapan Yurtdışı bağlantılı Lobilerin kurbanı olmakla beraber, Terör örgütlerinin Kara propagandalarına 
Bilinçsizce Alet olmaktadırlar.
Sokak çocuklarının dışında çalışan çocuklar da Türkiye’deki işgücü içinde önemli bir paya sahiptir. Etkili bir sosyal güvenlik ağı, çocukların sokaklara yönelmelerinin önlenmesine, bu durumda olanlara da gerekli desteğin gösterilmesine, böylece kendilerini bekleyen çeşitli risklerden korunmalarına yardımcı olabilir. Sokak çocuklarının sayısını azaltacak, sokaklarda olanların ise durumlarını iyileştirecek önlemler alınabilir. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile uyumlu çocuk işçiliği yasaları çocukların sağlığının, eğitiminin ve gelişmelerinin güvence altına alınması açısından zorunludur.
 
Projemizin Amacı;
Projemiz Sokakta Yaşamak Zorunda Kalan veya Sokakta Çalışmak zorunda Kalan Çocuklarımızın Yaşam Standartlarını Yükseltmeyi Hedeflemektedir.
Geleceğimiz  olan Çocuklarımızın Dünya Standartlarında Eğitim almalarına imkan sağlamak ve Kendilerinin Yaşam Kalitesini Arttırmak adına Yapmış olduğumuz Bu Çalışma ile Eğitimli ve Sosyal Kültürel yönüyle Gelişmiş bir Toplum oluşturmayı Hedeflemekteyiz.
 Ayrıca Dezavantajlı Bireylerimizin Topluma Faydalı işler yapmalarını ve Kendilerini Topluma Karşı sorumlu hissetmeleri için kendilerini Üretime Yöneltmeyi Hedeflemekteyiz.
Bölgemizin Genel Yapısı İncelendiğinde Eğitim Seviyesinin Türkiye Sıralamasının altında yer aldığı açıkça görülmektedir. Projemizle Varoşta yaşayan ve kısıtlı şartlarda eğitim gören çocuklarımızın eğitim düzeyine katkı sağlamak ta hedeflenmektedir.
 
Proje Hedefleri;
Sokak çocuklarının sayısının azaltılması;
Sokak çocukları için güvenli bir ortam oluşturulması ve bu çocukların toplumla yeniden bütünleşmelerine yardımcı olacak becerilerin kazandırılması;
Çocuk çalıştırılmasını düzene bağlayan yasaların ve ilgili uygulamaların Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile uyumlu hale getirilmesi.
Çocukların Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durması için Kişisel Yeteneklerini ön plana çıkarabilecekleri ve Kendilerini Geliştirebilecek Tesisler inşa etmek.
Çocukların Eğitim seviyelerini Yükseltecek Çalışmaların Yapılması.
Aile içi şiddet gören Çocukların Psikolojik Destek almalarını sağlamak.
Çocuklarını çalıştırmak zorunda olan Ebeveynlere Çalışma ortamı sağlayamak.
 
Beklenen Sonuçlar;
Sokak çocuklarının sayısında azalma;
Sokak çocuklarının yaşam kalitesinin iyileştirilmesi;
Çalışan çocuk sayısında azalma;
Çalışan çocukların etkili biçimde korunması ve izlenmesi